ورود به سایت عضویت در حزب ایران آباد

پیام همبستگی حزب ایران آباد با مردم مبارز و دلیر کوبانی

کوبانی: نماد نبرد مبارزه ی مردمی سازمان یافته

دخالت ورزی های غیر عقلانی کشورهای قدرتمند سرمایه داری در خاورمیانه و حمایت آنها از حاکمیت های ضد مردمی این منطقه را به جایگاهی برای رشد رژیم های وابسته ی استبدادی از یکسو و گسترش جریان های مذهبی افراط گرا از سوی دیگر تبدیل کرده است. به همین دلیل نیز جنبش های اعتراضی و دمکراتیک شهروند مدار در این منطقه شانس کمی برای ظهور و یا در صورت ظهور، برای موفقیت پیدا کرده اند. امروزه بسیاری از کشورهای خاورمیانه در موقعیتی بی ثبات به سر می برند، از جمله عراق، سوریه، لبنان و یمن. در این میان قدرت های منطقه ای ضد مردمی مانند عربستان و اسرائیل فرصت را غنیمت شمرده و با حمایت آمریکا و سایر کشورهای غربی سعی در گرفتن سهم بیشتری از قدرت دارند. اسرائیل از جو افراطی منطقه سوء استفاده کرده و حق فلسطینی ها را پایمال می سازد و عربستان سعودی و سایر شیخ نشین های عرب نیز تحت لوای مبارزه با افراط گرایی مذهبی، که  خود به آن دامن زده اند، به سرکوب حقوق دمکراتیک مردم خویش مشغولند.
در این میان ظهور پدیده هایی مانند داعش راه را برای استقرار درازمدت توحش و جنایت در این منطقه باز کرده است و هر چه جلوتر می رویم قتل عام و تخریب و تجاوزگری چهره ای عادی تر به خود می گیرد. پدیده ی داعش تبلور زیاده خواهی های قدرت های جهانی و منطقه ای است. داعش ابزاری است غیر مستقیم برای سرکوب مستقیم نیروهای انقلابی منطقه و بهانه ای برای دورکردن خاورمیانه از استقرار دمکراسی های مردم محور.
این دولت های بزرگ، که آرزوی دمکراسی در منطقه ی نفت خیز جهان را ندارند، نخست از گروه های تروریستی حمایت و آنها را به ماشین قتل و تجاوز و کشتار تبدیل می کنند و پس از آن که این تشکل های آدمکش ضرباتی مهلک به پیکر مردم و نیروهای سیاسی مردمی منطقه وارد کردند، خود با ارتش های مجهزشان به بهانه ی نابودی آن تشکل ها اقدام به تجاوز و  کشور گشایی می کنند. این به طور دقیق آن چیزی است که در کردستان سوریه و به طور مشخص در شهر کوبانی روی می دهد. آدمکشان داعش که در کشورهای منطقه آموزش دیده و توسط دولت های ضد مردمی تغذیه و تسلیح شده اند اینک در این شهر در حال از بین بردن یکی از پایگاه های تجربه ی دمکراتیک شورایی در منطقه هستند.
شوربختانه زیاد نیستند کسانی که بدانند منطقه ی کردستان سوریه یکی از نمونه های موفق خودگردانی شورایی در خاورمیانه بوده است. نمونه ای که دولت های ارتجاعی سوریه، ترکیه، ایران، عراق و حتی اقلیم کردستان که باید در کنار براداران کرد خود باشد را به شدت نگران کرده است. زیرا اگر این الگوی مدیریت مردمی می توانست با موفقیت در این منطقه استوار شود بعد قادر بود که در کل کردستان سوریه گسترش یابد و سپس کردستان عراق، ترکیه و ایران را نیز تحت الشعاع خود قرار دهد. به همین دلیل نیز تمام این دولت های غیر مردمی منطقه، با آگاهی کامل و در نوعی همدستی جنایتکارانه و انفعال عمدی منتظرند تا ماشین جنایتکار داعش در کوبانی پایه های استقرار و استمرار این الگوی حکومت مردمی را با خاک یکسان کند و بعد از آن به سراغ آن آمده و سعی خواهند کرد نقش قهرمان و نجات بخش مردم کرد را ایفاء کنند. این بهانه ای خواهد بود برای نظامی سازی این منطقه و به حاشیه راندن تشکل های مردمی کردستان سوریه. حزب ایران آباد ضمن محکوم کردن این رویه ی غیر انسانی و ضد مردمی از تمامی تشکل ها و نیروهای آزادیخواه جهان و منطقه می خواهد که برای یاری رسانی به ساکنان و مدافعان کوبانی دست به کار شوند و از هیچ کمکی برای نجات مردم این شهر کوتاهی نکنند.
بدیهی است که ما با تجلیل از مقاومت دلیرانه ی زنان و مردان کردی که در این حماسه نقش داشته اند، حفظ و نگهداری پایه های تشکیلاتی و اجتماعی در این شهر را جهت بازسازی روش مدیریت خودگردانی در این منطقه یک ضرورت تاریخی برای آینده ی منطقه ی خاورمیانه می دانیم.

نهم اکتبر سال ۴۱۰۲
دفتر سیاسی حزب ایران آباد

Print Friendly, PDF & Email
دسته بندی : پیام ها و بیانیه ها
2 دیدگاه » برای پیام همبستگی حزب ایران آباد با مردم مبارز و دلیر کوبانی
  1. omidmohebi138@gmail.com گفت:

    سلام.دقیقأ همینه واقعأ.این وسط قربانیان واقعی مردمان کشورهای بیگناه خاورمیانه هستند.و این خیلی ناراحت کننده است.

  2. آمن گفت:

    سلام..
    بیانیه ی عالی بود..موافق گفته های شما هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ورود